Top 10 lojtaret e huaj te Premierliges

Shko poshtė

Top 10 lojtaret e huaj te Premierliges

Mesazh  GenTToGolD prej Tue Oct 14, 2008 1:31 am

[center]
[/center]
[b]Top 10 lojtarёt e huaj tё Premierligёs [/b]


[b]Fernando Torres kёtё sezon ka filluar aty ku e ka lёnё sezonin e kaluar, duke
shpėrthyer nё gola pёr Liveproolin. Sulmuesi spanjoll tashmё ka shёnuar
pesё gola nё Premierligё, derisa Liverpooli qё nё fillim tё sezonit po
kėrkon tё mbajё kreun e tabelės.[/b]Nёse vazhdon tё ruajё
hapin, Torres sigurisht se do tё mund tё jetё ndёr legjendat mё tё
mёdha tё futbollit Anglez. The Sun sё fundi ka zgjedhur dhjetё
sulmuesit jo-anglez qё kanё shkėlqyer ndonjёherё nё Premierligё, ku bёn
pjesё edhe spanjolli.

Me gjithё shpėrthimit nё gola gjatё sezonit tё kaluar, nё kёtё listё
nuk ka vend pёr yllin e Manchester Unietd, Cristiano Ronaldo, pasi qё
ai nuk ёshtё bёn pjesё nё grupin e sulmuesve.

Nё kёtё listё mungojnė edhe sulmues si Paolo Di Canio, Dwight Yorke dhe
Fabrizio Ravanelli. Ndiqni pėrzgjedhjen e tabloidit anglez dhe jepni
vlerėsimin tuaj.

[b]No10: Jimmy-Floyd Hasselbaink[/b]
[img(350px,263px)]http://www.telegrafi.com/data/image/Jimmy-Floyd-HasselbainkT10.jpg[/img]
Hasselbaink sё pari u vėrejt kur Leeds nėnshkroi me tё nё vitin
1997. Sulmuesi pak i njohur, u bё njё prej golashėnuesve mё tё zjarrtė
nё Premierligё me vetėm dy sezone tё kaluara nё Elland Road. Pas njё
viti tё kaluar nё Spanjё, holandezi i fuqishėm u rikthye pёr tё bёrё
kėrdi me Chelsean.

[b]No9: Didier Drogba[/b]
[img(350px,215px)]http://www.telegrafi.com/data/image/Didier-DrogbaT9.jpg[/img]
Sulmuesi i Chelseat ndoshta mund tё mos jetё ylli mё i popullarizuar
qё ka shkėlqyer nё Premierligё, por nuk ka dyshime se ai vazhdon tё
jetё kёrcёnues para golit. Drogba ёshtё njё prej sulmuesёve mё tё
fuqishėm fizikisht i cili luan nё Angli dhe golat e tij kanё qenё
faktorё kryesorё tё sukseseve tё fundit tё Chelseat.

[b]No8: Ole Gunnar Solskjaer[/b]
[img(350px,217px)]http://www.telegrafi.com/data/image/Ole-Gunnar-SolskjaerT8.jpg[/img]
Golashёnuesi “baby-face”, gjithmonė do tё ketė njё vend tё veēantё
nё zemrat e tifozėve tё Manchester United. Norvegjezi fitoi reputacion
e superyllit dhe rekordi i tij shėnues gjatё kohės sё tij tё kaluar nё
Angli ishte madhėshtor. Njё lёndim nё gju, nё mёnyrё dёshpёruese e
detyroi atё tё pensionohet para kohe nё sezonin e kaluar.

[b]No7: Jurgen Klinsmann[/b]
[img]http://p3.focus.de/img/gen/G/D/HBGDIPwbWyC_Pxgen_r_450xA.jpg[/img]
Tottenham bёri njё hap tё qёlluar kur solli nё radhėt e veta sulmuesin
gjerman, 14 vite mё herėt. Klinsmann ka shёnuar nga njё gol mesatarisht
ēdo tё dytёn ndeshje nё sezonin e parё nё Premierligё, pas
partneritetit shkėlqyes me Teddy Sheringham. Por, pas vetėm njё sezoni
tё kaluar nё Tottenham, ai u rikthye sёrish tri vite mё vonё pёr
periudhё edhe mё tё shkurtėr, gjysmё sezoni, ku nё 15 ndeshje shёnoi
nёntё gola.

[b]No6: Fernando Torres[/b]
[img]http://www.lastkick.com/wp-content/P_Fernando_Torres_01.jpg[/img]
Koha do tё tregojё se deri nё ēfarė niveli do tё ngritet Torres.
Spanjolli ka qenё i shkёlqyeshёm qё kur nėnshkroi pёr Liverpoolin nga
Atletico Madridi gjatё verёs sё kaluar. El Nino shёnoi 29 gola nё 35
ndeshje nё ligё dhe padyshim se do tё presim shumё nё tё ardhmen nga ky
lojtar. Por pёr sa kohё do tё mund ta mbajnė tё kuqtё atё nё Anfield?

[b]No5: Gianfranco Zola[/b]
[img]http://img.thesun.co.uk/multimedia/archive/00453/zola_280x390_453530a.jpg[/img]
Pёr shtatё sezone nё Chelsea, italiani bёri aq sa tё kurorėzohet si
lojtari mё i mirё nё fanellėn blu. Zola ishte njё frymėmarrje e freskёt
pёr klubin londinez dhe, siē ishte njё golashėnues i rregullt, ai ishte
edhe inspirim pёr bashkёlojtarёt tjerё. Tash ai pėrpiqet tё shkėlqejё
edhe si menaxher i West Hamit.

[b]No4: Dennis Bergkamp[/b]
[img]http://www.arsenalpies.tv/Dennis%20with%20Prem%20trophy.JPG[/img]
Arsenali ka pasur nё radhėt e veta njё varg sulmuesish tё huaj dhe
shumica mendojnė se holandezi Dennis Bergkamp ёshtё mё i miri nga tё
gjithё. Bergkamp arriti nё klubin londinez 13 vite mё herėt dhe
“trullosi” Premierligёn me dinakёrinё e tij verbuese.

[b]No3: Ruud van Nistelrooy[/b]
[img]http://www.thefa.com/NR/rdonlyres/E5598DC9-D97E-46F5-9936-A666043A9CE7/30700/ManUtd_vanNistel_vMC_L.jpg[/img]
Pasi qё i “mbijetoi” njё lёndimi serioz tё gjurit, i cili kёrcёnoi qё
kalimi i tij nё Manchester United tё dёshtojё, holandezi u bё hero nё
Old Trafford. Van Nistelrooy ka njё mesatare prej dy golash nё ēdo tre
ndeshje pёr Djajtё e Kuq dhe ai ende po shkėlqen me Real Madridin.

[b]No2: Eric Cantona[/b]
[img]http://www.whoateallthepies.tv/EMP-192139.jpg[/img]
Mund tё mendoni se Cantona ёshtё pėrtac, arrogant, i dhunshėm ose qё tё
tria, por shumё pak mund tё kundёrshtojnё talentin e tij suprem.
Sulmuesi francez ёshtё njё prej lojtarёve mё tё mirё me tё cilёt ka
nėnshkruar Alex Ferguson dhe i cili ka ndihmuar arritjen e trofeve
gjatė viteve tё 90-ta. Pavarėsisht pensionimit qё nё moshėn 30-vjeēare,
ai mbetet legjendё nё United.

[b]No1: Thierry Henry [/b]
[img]http://img.dailymail.co.uk/i/pix/2007/06_02/HenrykissDM2506_468x536.jpg[/img]
Henry ёshtё fitues i kėsaj pėrzgjedhje. Francezi fillimisht pati
vėshtirėsi nё Arsenal nё vitin 1999, por me largimin e tij pas tetё
vitesh, ai zuri njё vend tё rёndёsishёm nё historinė e futbollit
anglez. Henry ёshtё golashėnuesi mё i mirё jo-anglez nё historinė e
Premierligёs dhe ishte njё fuqi drejtuese prapa suksesit tё topēinjve
nё shekullin 21.

_________________
[b]www.Studentet-KS.TK
Info:genttogold@hotmail.com[/b]
avatar
GenTToGolD
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 280
Nofka juaj : GenTi
Reputation : 0
Pikėt : 3602
Registration date : 12/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi