Miq e te aferm perkujtojne Vangjel Heben

Shko poshtė

Miq e te aferm perkujtojne Vangjel Heben

Mesazh  GenTToGolD prej Mon Oct 20, 2008 11:11 pm

[justify][b]Miq e te aferm perkujtojne Vangjel Heben[/b]

[img]http://www.top-channel.tv/new/foto/lajme/vangjel-heba.jpg[/img]
[b]Ne pervjetorin e pare te ndarjes nga jeta te aktorit te njohur Vangjel
Heba, te aferm, miq e kolege u mblodhen per te nderuar figuren e tij. [/b]
Nje sere artistesh, mes te cileve Mirush Kabashi, Haxhi Rama dhe Aishe
Stari kujtuan copeza te jetes dhe karrieres te Artistit te Merituar
Heba. Perpos fjalimeve dhe kengeve te kolegeve te tij, qe
perfshine te gjithe te pranishmit, u shfaq edhe nje kolazh me pjese nga
filmat ku interpretoi ai. Vangjel Heba u lind ne Durres ne
vitin 1933. Ne fillim te viteve ‘50 ai nisi punen si aktor ne teatrin e
Ushtrise ne Tirane, per te vazhduar me pas ne teatrin “Aleksander
Moisiu” te qytetit te Durresit, duke u konsideruar si nje nga aktoret
themelues te tij. Ai mori pjese ne qindra pjese teatrale si
“Familja e Peshkatarit”, “Martesa”, “Revizori”, “Nete Shqiptare”,
“Hijet e Nates”, etj. Por Heba ka interpretuar role edhe ne
kinematografi, duke spikatur edhe ne kete fushe. Nder filmat ku ai mori
pjese permenden “Toka jone”, “Njesiti Guerril”, “Vajzat me Kordele te
Kuqe”, “Tingujt e Luftes” e shume te tjere. Vangjel Heba ka punuar edhe
si konferencier ne Radio Tirana. Ai nderroi jete ne moshen 74 vjecare,
pas nje semundjeje te rende.
[/justify]

_________________
[b]www.Studentet-KS.TK
Info:genttogold@hotmail.com[/b]
GenTToGolD
GenTToGolD
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 280
Nofka juaj : GenTi
Reputation : 0
Pikėt : 3841
Registration date : 12/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi