Nafta, sėrish fillon ngritja e ēmimit

Shko poshtė

Nafta, sėrish fillon ngritja e ēmimit

Mesazh  Egzonho prej Fri Oct 17, 2008 3:57 pm

[b]Nafta, sėrish fillon ngritja e ēmimit [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.1017051858681_m.jpg[/img]
Ēmimi i naftės u rrit pėr mė shumė se dy dollarė nė Azi sot nė hapjen e bursės. Analistėt kanė vlerėsuar se kjo ngritje ka ardhė si pasojė e paralajmėrimit tė OPEK-ut qė tė mbajė takim tė enjten e ardhshme nė vend tė takimit nė nėntor pėr tė biseduar pėr krizėn financiare dhe ndikimin e saj ndaj tregut tė naftės. [/b]
Ēmimi i naftės pėr barel sot ishte 72,45 dollarė pėr barel qė ėshtė rritje pėr 2,60 dollarė, ndėrkohė qė dje ai ishte 69,85 pėr herė tė parė nėn kufirin prej 70 dollarėsh tė regjistruar nė gusht tė vitit 2007.
Sipas deklaratave tė njė pjese tė anėtareve tė OPEK-ut, pritet qė nė takim tė miratohet vendim pėr uljen e prodhimtarisė ditore pėr rreth njė milionė barelė. Pėr momentin, anėtaret e Organizatės kanė prodhimtari ditore prej 28,8 milionė barelė nė ditė.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3689
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi