Klinaku: Tė rishqyrtohet politika e Kosovės ndaj Serbisė

Shko poshtė

Klinaku: Tė rishqyrtohet politika e Kosovės ndaj Serbisė

Mesazh  GenTToGolD prej Sun Oct 12, 2008 4:20 pm

[color:0b3e=#333333][font:0b3e=Arial][b]Klinaku: Tė rishqyrtohet politika e Kosovės ndaj Serbisė[/b]

[/font][/color][img]http://telegrafi.com/fo/kosove/f.1012044353810_m.jpg[/img]
[color:0b3e=#333333][font:0b3e=Arial][b]Partia Lėvizja pėr Bashkim, nė njė konferencė pėr media tė mbajtur tė dielėn, e ka shfaqur shqetėsimin e saj pėr shkak tė ofensivės mė tė re serbe ndaj Kosovės, si nė planin e brendshėm ashtu edhe nė planin ndėrkombėtar. Kjo parti ka kritikuar Qeverinė pėr mungesė vizioni dhe guximit pėr tė reaguar nė mėnyrėn e duhur ndaj pretendimeve serbe ndaj Kosovės dhe ka kėrkuar njė seancė tė jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Kosovės ku do tė rishqyrtohej politika e Kosovės ndaj Serbisė...
[/b]Kryetari i kėsaj partie, Avni Klinaku ka vlerėsuar se nuk duhet injoruar synimet serbe pėr ndarjen e Kosovės, ide tė cilėn kohė mė parė e ka pėrmendur edhe kryetari serb, Boris Tadiq, dhe as mendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, pėrkundėr faktit se vlerėsimi i kėsaj gjykate ka vetėm rėndėsi kėshilluese.

“...kur tė analizohet thėnia e Tadiqit se ‘opsioni i ndarjes sė Kosovės vjen nė shprehje vetėm pasi tė shterohen opsionet tjera, megjithėse ato janė fare pak’, del se Serbia po pėrgatitet nė mėnyrė intensive pėr ndarjen e Kosovės”, ka vlerėsuar Klinaku.

Sipas tij, opsioni serb pėr ndarje tė Kosovės ėshtė shumė i qartė pėr opinionin e gjerė: veriu i Kosovės (me shumicė serbe), pjesa qendrore e Kosovės (me njė pakicė relative serbe) si dhe rajoni i Preshevės, Bujanocit e Medvegjės (me njė shumicė shqiptare) t’i mbeten Serbisė, pastaj pjesės tjetėr tė Kosovės t’ia njohė pavarėsinė!!!

Megjithatė, sipas Klinakut, e keqja mė e madhe nuk qėndron nė deklaratat e Tadiqit dhe nė tendencat e Serbisė, por nė mungesėn e vizionit dhe guximit tė Qeverisė sė Kosovės pėr tė reaguar nė mėnyrėn e duhur ndaj pretendimeve serbe.

“Sjellja e Qeverisė sė Kosovės, me politikėn e saj inerte nė raport me veriun e Kosovės, me qasjen e gabuar ndaj pakicės serbe qė jeton nė pjesėn qendrore tė Kosovė si dhe me politikėn e gabuar ndaj shqiptarėve qė jetojnė nė trojet e veta historike nė Preshevė, Bujanoc e Medvegjė, po i kontribuon nė mėnyrė indirekte (ndoshta edhe me pa vetėdije), ose ndarjes sė dhimbshme tė Kosovės ose luftės sė re”, vlerėson kjo parti.

Prandaj, sipas drejtuesit tė saj, Lėvizja pėr Bashkim kėrkon thirrjen e njė seance tė jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Kosovės ku do tė rishqyrtohej politika e Kosovės ndaj Serbisė, ndaj veriut tė Kosovės, ndaj pakicės serbe nė Kosovė (sidomos ndaj decentralizimit) si dhe ku do tė shqyrtohej qasja dhe qėndrimet e politikės sė deritanishme tė Kosovės dhe institucioneve tė saj ndaj popullit shqiptar nė Preshevė, Bujanoc e Medvegjė[/font][/color]

_________________
[b]www.Studentet-KS.TK
Info:genttogold@hotmail.com[/b]
avatar
GenTToGolD
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 280
Nofka juaj : GenTi
Reputation : 0
Pikėt : 3602
Registration date : 12/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi