Rrefim i shkurte nga Gjuha Gjermane

Shko poshtė

Rrefim i shkurte nga Gjuha Gjermane

Mesazh  GenTToGolD prej Fri Oct 17, 2008 9:25 pm

[font:3bcd=Arial][color:3bcd=black][url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermanishtja]Gjermanishtja[/url] ėshtė gjuha zyrtare dhe mė e folur nė Gjermani.[sup][url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermania#cite_note-58][59][/url][/sup] Ajo ėshtė njė nga 23 gjuhėt zyrtare tė [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/BE]Bashkimit Evropian[/url], dhe njė nga tri "gjuhėt punuese" (gjuhė nė tė cilat mund tė udhėhiqen seancat) tė [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Komisioni_Evropian]Komisionit Evropian[/url], sė bashku me [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%ABngjisht]Frėngjishten[/url] dhe [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Anglisht]Anglishten[/url]. Gjuhėt e njohura minoritare vendase zyrtare nė Gjermani janė [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuha_Daneze]Gjuha Daneze[/url], [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjuha_Sorbiane&action=edit&redlink=1]Gjuha Sorbiane[/url], [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjuha_Romany&action=edit&redlink=1]Gjuha Romany[/url] dhe [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjuha_Frisiane&action=edit&redlink=1]Gjuha Frisiane[/url]. Ato mbrohen zyrtarisht nga [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=ECRML&action=edit&redlink=1]ECRML[/url]. Gjuhėt mė tė pėrdorura imigrante nė Gjermani janė [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuha_Turke]Gjuha Turke[/url], [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuha_Polake]Gjuha Polake[/url], [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjuh%C3%ABt_Ballkanike&action=edit&redlink=1]Gjuhėt Ballkanike[/url] dhe [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuha_Ruse]Gjuha Ruse[/url].[/color][/font]
[font:3bcd=Arial][color:3bcd=black][url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermanishtja]Gjermanishtja[/url] standarde ėshtė [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjuh%C3%ABt_Gjermanike&action=edit&redlink=1]Gjuhė Gjermanike[/url] [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjuh%C3%ABt_Gjermanike_Per%C3%ABndimore&action=edit&redlink=1]perėndimore[/url] dhe ėshtė e lidhur ngushtė, si dhe klasifikohet sė bashku me me [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Anglisht]Anglishten[/url], [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Holandisht]Holandishten[/url] dhe [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjuha_Frisiane&action=edit&redlink=1]Frisianishten[/url]. Nė masė mė tė vogėl, [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermanishtja]gjermanishtja[/url] ėshtė gjithashtu e lidhur me [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjuh%C3%ABt_Gjermanike_Lindore&action=edit&redlink=1]Gjuhėt Gjermanike Lindore[/url] (tė zhdukura) dhe [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjuh%C3%ABt_Gjermanike_Veriore&action=edit&redlink=1]Gjuhėt Gjermanike Veriore[/url]. Pjesa mė e madhe e fjalorit Gjerman rrjedh nga dega Gjermanike e [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuh%C3%ABt_Indo-Evropiane]Familjes Indo-Evropiane tė gjuhėve[/url].[sup][url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermania#cite_note-Shum.C3.AB_gjuh.C3.AB.2C_nj.C3.AB_familje-59][60][/url][/sup] Ekzistojnė njė numėr i konsiderueshėm i fjalėve qė rrjedhin nga [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Latinishtja]Latinishtja[/url], [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuha_Greke]Greqishtja[/url], njė numėr mė i vogėl nga [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuha_Fr%C3%ABnge]Frėngjishtja[/url], dhe sė fundmi edhe nga [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Anglishtja]Anglishtja[/url] (ky grup fjalėsh njihet si [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Denglisch&action=edit&redlink=1]Denglisch[/url]).Gjermanishtja shkruhet nė [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Alfabeti_Latin]alfabetin latin[/url]. Pėrveē 26 shkronjave standarde, Gjermanishtja ka tri zanore me [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Umlaut_%28diakritik%C3%AB%29&action=edit&redlink=1]Umlaut[/url], pėrkatėsisht ä, ö dhe ü, si dhe [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Eszett&action=edit&redlink=1]Eszett[/url] ose [i]scharfes S[/i] ([i]s e mbrehtė[/i]) e cila shkruhet si "ß" ose " ss ".[/color][/font]
[font:3bcd=Arial][color:3bcd=black][url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Dialektet]Dialektet[/url] Gjermane dallohen nga [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Forma_%28linguistik%C3%AB%29&action=edit&redlink=1]format[/url] e [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjermanishtja_standarde&action=edit&redlink=1]Gjermanishtes standarde[/url].
Dialektet Gjermane janė format tradicionale lokale dhe rrjedhin nga
fiset e ndryshme Gjermanike. Shumė nga to nuk kuptohen lehtė nga dikush
qė flet vetėm [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermanisht]Gjermanishten[/url] standarde, pėr shkak se ato shpesh dallojnė nga [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjermanishtja_standarde&action=edit&redlink=1]Gjermanishtja standarde[/url] nė [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Leksikon&action=edit&redlink=1]leksikon[/url], [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Fonologji&action=edit&redlink=1]fonologji[/url] dhe [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sintaks%C3%AB&action=edit&redlink=1]sintaksė[/url].[/color][/font]
[font:3bcd=Arial][color:3bcd=black]Pėrreth [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Bot%C3%AB]Botės[/url], [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermanishtja]Gjermanishtja[/url] flitet nga rreth 100 milion [url=http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjuha_amtare&action=edit&redlink=1]folės amtarė[/url] dhe gjithashtu rreth 80 milion e flasin si gjuhė tė huaj ose tė dytė.[sup][url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermania#cite_note-natgeo2006-60][61][/url][/sup] Gjermanishtja ėshtė gjuha kryesore pėr rreth 90 milion njerėz (18%) nė [url=http://sq.wikipedia.org/wiki/BE]Bashkimin Evropian[/url].
67% e qytetarėve Gjermanė pretendojnė tė jenė nė gjendje tė komunikojnė
nė sė paku njė gjuhė tė huaj dhe 27% nė sė pak dy gjuhė tė huaja.[sup][url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjermania#cite_note-Eurobarometer_Languages-61][62][/url][/sup][/color][/font]

_________________
[b]www.Studentet-KS.TK
Info:genttogold@hotmail.com[/b]
avatar
GenTToGolD
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 280
Nofka juaj : GenTi
Reputation : 0
Pikėt : 3627
Registration date : 12/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi