Partneri i TEB Bank, banka e parė ne Evropė pėr depozita

Shko poshtė

Partneri i TEB Bank, banka e parė ne Evropė pėr depozita

Mesazh  Egzonho prej Fri Oct 17, 2008 3:59 pm

[b]Partneri i TEB Bank, banka e parė ne Evropė pėr depozita [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.1017055449369_m.jpg[/img]
Partneri i bankės “TEB”, e cila ka hyrė fuqishėm nė tregun e Kosovės, BNP Paribas pas blerjes sė bankės belge Fortis, ėshtė bėrė banka me mė sė shumti depozita nė Evropė dhe njė ndėr tri bankat mė tė fuqishme botėrore e ranguar sipas kompanisė prestigjioze tė vlerėsimit tė institucioneve financiare Standard and Poor’s. [/b]
Gjatė kuartetit tė dytė tė kėtij viti BNP Paribas ka realizuar profit prej 1.5 miliard euro, qė tregon se grupi ėshtė duke i mbajtur mirė pėrkundėr krizės sė tashme.
Drejtori gjeneral i TEB Alp Yilmaz tha se kėto janė lajme shumė tė mira pėr bankėn nė Kosovė dhe “na japin konfidencė pėr investimet e mėtutjeshme nė Kosovė si dhe zgjerimin e rrjetit tonė nė tėrė vendin”.
“Kėto janė lajme tė shkėlqyeshme pėr ne nė Kosovė. Deri nė fund tė vitit ne do tė hapim tetė degė tė reja nė mėnyrė qė tė mund tė ofrojmė shėrbime pėr sa mė shumė klientė tonė”, ka shtuar Yilmaz.
Degėt e reja do tė hapen nė: Prishtinė (lagjen Ulpiana), Suharekė, Skėnderaj, Drenas, Klinė, Mitrovicė, Lipjan dhe Malishevė.
TEB ėshtė themeluar nė Kosovė nė janar tė kėtij viti dhe pėr mė pak se njė vit ka hapur 11 degė dhe ka lansuar mbi 25 produkte, disa nga to tė veēanta pėr tregun e Kosovės. TEB Sh. A. ėshtė themeluar me kapital turk dhe francez respektivisht tė Bankės TEB nė Turqi dhe BNP Paribas nė Francė. Llogoja qė ka TEB Sh. A. ėshtė llogoja e BNP Paribas. TEB Sh. A. punėson mė shumė se 250 kosovarė.
Bashkėpronari i TEB Sh. A., BNP Paribas ėshtė lider evropian nė shėrbime bankare dhe financiare dhe ėshtė njė ndėr bankat mė tė fuqishme nė botė sipas Standard and Poor’s. Grupi ėshtė prezent nė 85 vende tė botės me mė shumė se 168,000 tė punėsuar, duke pėrfshirė 129,500 nė Evropė./Studentet-ks/
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3687
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi