Kanceri i mėlēisė ėshtė i shėrueshėm?

Shko poshtė

Kanceri i mėlēisė ėshtė i shėrueshėm?

Mesazh  GenTToGolD prej Thu Oct 16, 2008 9:23 pm

[justify][b]Kanceri i mėlēisė ėshtė i shėrueshėm?[/b]

[url=http://www.shqipmedia.com/2008/10/kanceri-i-melcise-eshte-i-sherueshem/#respond][img(200px,157px)]http://www.shqipmedia.com/wp-content/uploads/2008/10/nexavar_sorafenib.jpg[/img][/url]
[b]Ilaēi. i cili ėshtė prezantuar nė kėtė kongres, ėshtė ilaēi qė tė sėmurėve u zgjat jetėn, ndėrsa ėshtė i vetmi ilaē, i cili, pas pėrdorimit, ka[/b]
[b]shėruar nė numėr tė ndjeshėm tė pacientėve.[/b]
Nė kongresin e madh tė mbajtur nė Amerikė, i dedikuar tė sėmurėve nga mėlēia, ekspertėt nga kjo fushė
kanė prezantuar ilaēin “Nexavar” (sorafenib). i cili ka treguar
rezultate tė ndjeshme nė kurimin e pacientėve qė kanė shkallėn e fundit
tė kancerit tė mėlēisė. Hepatocellular carcinoma (HCC) ėshtė njėra nga
sėmundjet mė tė shpeshta tė rrezikshme tė mėlēisė, nga e cila vdesin
rreth 90 pėr qind tė tė sėmurėve. Sipas shpeshtėsisė, gjendet nė vendin
e gjashtė, ndėrsa ėshtė e treta sipas sektarėve tė vdekjeve. Ende nuk
dihet se ēka saktėsisht shkakton kancerin e mėlēisė, por nė mesin e
shkaktarėve tė mundshėm bėjnė pjesė edhe infeksionet kronike, hepatiti
B apo cirroza. Pėrveē kėsaj, nė mesin e shkaktarėve bėjnė pjesė edhe
steroidet. Simptomat e mundshme qė mund tė tregojnė pėr kėto sėmundje
tė rrezikshme janė humbja e pėrnjėhershme e peshės, humbja e oreksit,
dhimbje e madhe nėn brinjė, ngjyra e verdhė e gjelbėr rreth syve dhe
rraskapitja e shpejtė. Ilaēi, i cili ėshtė prezantuar nė kėtė kongres,
ėshtė ilaēi qė tė sėmurėve u zgjat jetėn, ndėrsa ėshtė i vetmi ilaē, i
cili, pas pėrdorimit, ka shėruar nė numėr tė ndjeshėm tė pacientėve.
Ilaēin e kanė pranuar Komisioni Evropian dhe Shoqata Amerikane pėr
Ushqim dhe Medikamente.[/justify]

_________________
[b]www.Studentet-KS.TK
Info:genttogold@hotmail.com[/b]
avatar
GenTToGolD
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 280
Nofka juaj : GenTi
Reputation : 0
Pikėt : 3749
Registration date : 12/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi