Ari Han: Besoj te kualifikimi

Shko poshtė

Ari Han: Besoj te kualifikimi

Mesazh  GenTToGolD prej Thu Oct 16, 2008 9:21 pm

[b]Ari Han: Besoj te kualifikimi[/b]


[url=http://www.shqipmedia.com/wp-content/uploads/2008/10/u1_arihan.jpg][img(196px,145px)]http://www.shqipmedia.com/wp-content/uploads/2008/10/u1_arihan.jpg[/img][/url]
Ishte nė delir dhe kėtė e ka shfaqur edhe nė konferencėn e djeshme pėr
shtyp. Trajneri i pėrfaqėsueses shqiptare ėshtė shprehur tejet I
kėnaqur pėr pikėn e marrė dje nė Portugali dhe ka pėrgėzuar skuadrėn e
tij pėr karakterin qė tregoi nė fushė. “Ndihem i gėzuar. Nuk ka se si
tė mos jem, pasi arritėm tė merrnim njė rezultat shumė tė mirė. Tė
dalėsh nga fusha me njė barazim, pėrballė njė skuadre si Portugalia,
madje nė shtėpinė e saj, e pėr mė tepėr tė luash njė pjesė tė mirė loje
me njė futbollist mė pak, atėherė padyshim qė kjo mund tė cilėsohet si
njė arritje pėr t’u vlerėsuar nga tė gjithė, – ka theksuar tekniku i
kuqezinjve. – Jam I kėnaqur nga loja e djemve tė mi, sepse arritėn tė
tregonin
karakter tė fortė. E kishim pėrgatitur mirė ndeshjen dhe gjatė gjithė kėtyre ditėve kishim bėrė njė punė shumė tė madhe”.
Dhe gėzimi i holandezit ėshtė reflektuar edhe nė deklaratat e
mėpasshme, teksa ka thėnė se Shqipėria ėshtė akoma nė valle pėr t’u
kualifikuar dhe se ai e kuqezinjtė do tė shpresojnė gjer nė fund, deri
sa matematika t’ua lejojė njė gjė tė tillė. “Jemi ende nė garė dhe jam
shumė I kėnaqur pėr kėtė, sepse kemi treguar se mund tė jemi surpriza e
kėtij grupi. Ne vazhdojmė tė besojmė”, ka pėrfunduar holandezi.
Shqipėria aktualisht renditet nė vendin e katėrt, pasi ka grumbulluar
pesė pikė, po aq sa ka edhe Portugalia e vendit tė tretė dhe Suedia e
vendit tė pestė. Skuadra e drejtuar nga Ari Han arriti tė reagonte
mjaft mirė pas humbjes zhgėnjyese nė Budapest kundėr Hungarisė. Nė
fakt, kuqezinjtė e nisėn mjaft mirė edicionin, pasi arritėn tė ndalnin
Suedinė dhe mė pas tė fitonin ndaj Maltės, duke siguruar pėrkohėsisht
vendin e parė nė Grupin 1 tė eliminatoreve tė Botėrorit “Afrika e Jugut
2010”, por mė pas pėsuan njė humbje tė papritur ndaj Hungarisė, e cila
pėrveēse shėnoi dy golat, nuk bėri asgjė mė shumė nga Shqipėria. Kreu i
pankinės kuqezi, Han, dhe skuadra morėn shumė kritika pėr paraqitjen qė
bėnė nė Budapest tė shtunėn e kaluar, por korrigjuan gjithēka dje.
Tė lumtur ėshtė pak. Tė gjithė kuqezinjtė pas ndeshjes sė djeshme
ishin nė qiellin e shtatė pėr atė barazim historik nė Portugali. Nuk
kanė munguar emocionet nė deklaratat e tyre, por edhe dedikimi i kėtij
rezultati, qė pėrveē fatit, ka patur vetėm njė emėr: Arjan Beqaj. Tė
gjithė nė fund kanė pėrshėndetur portierin, madje e kanė pėrqafuar
ndėrsa Beqaj vetėm qeshte. Ka qenė i gėzuar, madje shumė. Dhe ndoshta
as nuk e ka vėnė re se me pritjet e tij i ka marrė pikė Portugalisė sė
Kristiano Ronaldos. Kapiteni i Shqipėrisė, Lala, ka qenė i kėtij
mendimi. Por edhe shokėt e tjerė tė skuadrės, ata heronj, tė cilėt kanė
bėrė, jo thjesht detyrėn mbrėmė nė Bragė, por mė shumė se kaq. Kanė
barazuar me 10 lojtarė, pas daljes me tė kuqe tė Telit. Njė barazim qė
lė tė shpresosh, madje tė “ėndėrrosh” pėr gjithēka, pse jo, edhe pėr
kualifikim.
Pas ndeshjes:
[b]Altin Lala:[/b] “Sot ishte njė ndeshje madhėshtore.
Luajtėm me dhjetė lojtarė dhe dhamė maksimumin. Populli shqiptar duhet
tė jetė i kėnaqur. Ishte njė Portugasli e frikshme dhe kėtė e tregoi,
por fati dhe Beqaj bėnė qė ne tė mos pėsonim. Nė katėr raste na ka
shpėtuar, sidomos nė atė tė fundit. Pas asaj humbjeje nė Hungari qė nuk
e kuptuam se si erdhi, ne arritėm tė zhvillojmė njė ndeshje shumė tė
bukur ndaj Portugalisė”.
[b]Ervin Skela:[/b] “Nėse skuadra kundėrshtare humb shumė
raste atėherė edhe ne na del njė rast. Tė them tė drejtėm kam vrapuar
pėr 40 metra nė momentin qė Berisha ka kapur topin nė kėmbė, sepse e
besova qė ai do t’i ikte kundėrshtarėve dhe do tė arrinte tek porta,
por fatkeqėsisht nuk mė pa qė tė mė jepte topin. Mund tė kishte qenė
njė gol shumė i bukur”.
[b]Klodian Duro[/b]: “Pak rėndėsi ka nėse unė kam luajtur
pėr disa minuta i vetėm nė sulm dhe sot arritėm njė pikė shumė pozitive
dhe nuk ėshtė e lehtė nė kėtė fushė, ku qe ndeshja jonė me e vėshtirė.
Do falenderoja shokėt e skuadrės qė kanė bėrė njė ndeshje shumė tė
bukur. Tė gjithė duhet tė besojnė tek kjo kombėtare sepse ne kemi forcė
karakteri dhe kjo u pa sot nė fushė. Unė do tė jap gjithēka gjithmonė
pėr ekipin kombėtar, nė ēfarėlloj klubi tė luaj”.
[b]Ervin Bulku[/b]: “Ėshtė njė kėnaqėsi tė luash pėrballė
skuadrave tė mėdha dhe tė marrėsh rezultat pozitiv. Luajtėm me dhjetė
vetė por ia arritėm. Unė dhe Vangjeli kishim pėr detyrė tė bllokonim
Ronaldon e mė pas Kuarezmėn dhe Nanin. Ata ishin tė shpejtė shumė, por
ama nėse luan me shpirt dhe beson tek ajo qė bėn, atėherė ia arrin ēdo
qėllimi. Unė jam shumė i lumtur qė arritėm t’ia dilnim mbanė”.
[b]Mediat e huaja, jehonė barazimit Shqipėri-Portugali[/b]
Mediat e huaja i bėjnė jehonė sfidės Portugali - Shqipėri, tė zhvilluar mbrėmė nė Bragė. Agjencia e lajmeve [i]Rojters[/i],
shkruan se trishtimi i portugezėve nė ndeshjet kualifikuese pėr Kupėn e
Botės, vazhdoi kur morėn njė “barazim tė mjerė” ndaj Shqipėrisė, me 10
lojtarė. Kjo pasi nė fund tė pjesės sė parė, mbrojtėsi Teli u nxorr
jashtė pėr ndėrhyrje tė gabuara. Rojters e cilėson tė pamposhtur
portierin Beqaj. Edhe kur nė pjesėn e dytė, vendasit rritėn ndjeshėm
presionin, ai sfumoi ekipin e Kueirozit, duke arritur disa herė tė
shpėtonte portėn. Pas ndeshjes, trajneri Kueiroz u shpreh se nuk e
prisnin barazimin dhe se nuk e kuptoi ēfarė tjetėr duhej tė bėnin, pėr
tė fituar. Ndėrkaq, holandezi Ari Han e cilėsoi rezultatin fantastik,
pasi Shqipėria luajti me njė lojtar mė pak dhe u bė njė punė e
shkėlqyer.

_________________
[b]www.Studentet-KS.TK
Info:genttogold@hotmail.com[/b]
GenTToGolD
GenTToGolD
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 280
Nofka juaj : GenTi
Reputation : 0
Pikėt : 3841
Registration date : 12/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi