Interneti dėshmohet i mirė pėr punėn e trurit

Shko poshtė

Interneti dėshmohet i mirė pėr punėn e trurit

Mesazh  Egzonho prej Thu Oct 16, 2008 2:37 pm

[b]Interneti dėshmohet i mirė pėr punėn e trurit [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/tekno/f.1016033540816_m.jpg[/img]
Personat e moshės mesatare dhe ata tė shtyrė nė moshė do tė duhej tė pėrdornin internetin mė shumė, sepse nė kėtė mėnyrė rritet puna e trurit dhe eviton ngadalėsimin e tij nė moshė mė tė vonshme, kanė zbuluar shkencėtarėt amerikanė.[/b]
Shkencėtarėt nga Universiteti i Kalifornisė kanė zbuluar se shfletimi i faqeve tė internetit stimulon qelizat nė tru tė cilat janė pėrgjegjėse pėr proceset e marrjes sė vendimeve dhe kuptimin e gjėrave tė komplikuara. Ata vlerėsojnė se nė kėtė mėnyrė mund tė ndalet edhe procesi i ngadalėsimit tė punės sė trurit dhe ndryshimet e tij fiziologjike, tė cilat shfaqėn nė moshėn e pleqėrisė sė shtyrė.

Me pjekjen e trurit, ndodhin shumė ndryshime fiziologjike, tė cilat pėrfshijnė edhe zvogėlimin e madhėsisė si dhe zvogėlimin e aktiviteteve nė qeliza, e krejt kjo mund tė ndikojė nė efektshmėrinė e tij. Shkencėtarėt me kėtė studim, siē pohojnė edhe vet, shfletimi i internetit, nėse asgjė tjetėr, sė paku do tė shtonte listėn e gjėrave tė cilat ndihmojnė nė mbajtjen e trurit aktiv.

"Kėrkimi i faqeve tė internetit krijon njė aktivitet kompleks tė trurit, i cili mund tė shėrbejė si ushtrim dhe pėrmirėsim i punės sė trurit", ka konkluduar udhėheqėsi i hulumtimit, profesori Gary Small.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3542
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi