120 kompani nė panairin e agrobiznesit

Shko poshtė

120 kompani nė panairin e agrobiznesit

Mesazh  Egzonho prej Wed Oct 15, 2008 4:59 pm

[b]120 kompani nė panairin e agrobiznesit [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.1015054200294_m.jpg[/img]
Mbi 120 komani janė duke marrė pjesė nė “ Panairin e agrobiznesit, pijeve dhe mikrofinancave 2008”, i cili do tė qėndrojė i hapur pėr pesė ditė nė Pallatin e Rinisė nė Prishtinė. [/b]
Peers Brewer, menaxher i pėrgjithshėm i Fondacionit tė Financave “Crimson”, bashkėorganizatorė i panairit, tha se ėshtė i kėnaqur me me kėtė organizim.
Ai tha se bujqėsia ėshtė faktor i rėndėsishėm i ekonomisė sė Kosovės, ku llogaritet se janė rreth 20 pėr qind tė tė punėsuarve nė kėtė sektor.
“ Nėse i shtohet edhe pėrpunimi i ushqimit dhe biznese tjera nė kėtė fushė, ky sektor punėson 1/4 e numrit tė pėrgjithshėm tė punėtorėve nė Kosovė”, tha ai.
Sipas tij, nė tė njėjtėn kohė, bujqėsia dhe sektorėt tjerė tė agrobiznesit llogariten si njė e katėrta e balancimit tė eksportit dhe importit.
“ Historikisht agrobiznesi ka njė traditė tė madhe nė Kosovė, me investime, financime, pėrmirėsime tė kualitetit, andaj ky sektor mund tė jetė kontribuues kryesor nė rritjen e eksportit”, tha ai.
Ministri i Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural (MBPZHR), Idriz Vehapi tha se janė duke shikuar tė gjitha mundėsitė qė tė mbėshtesin zhvillimin e sektorit e bujqėsisė me mjete financiare.
Kompanitė qė marrin pjesė pėr herė tė parė nė kėtė panair vijnė nga Shqipėria, Maqedonia, Serbia, Bullgaria, Gjermania, Austria, Sllovenia, Zvicra dhe Kroacia”.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3687
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi