Kungull prej 670 kilogramėsh

Shko poshtė

Kungull prej 670 kilogramėsh

Mesazh  Egzonho prej Tue Oct 14, 2008 9:42 pm

[b]Kungull prej 670 kilogramėsh [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/fun/f.1014064609843_m.jpg[/img]
Vėllezėrit binjakė Ian e Stuart Paton nga Lymington nė New Forest kanė kultivuar kungullin me peshė prej 670 kilogramėsh dhe kėshtu kanė thyer rekordin e mėhershėm pėr kungullin mė tė rėndė me peshė prej 608 kilogramėsh.[/b]
Pėr kultivimin e kungullit i cili ka peshėn e njė automjeti mė tė vogėl janė nevojitur 129 ditė, janė shpenzuar 1.500 kilogramė plehra, derisa pesha ėshtė matur me anė tė njė peshoreje speciale nė Ekspozitėn vjetore tė kungujve.
[img(360,209)]http://www.telegrafi.com/data/image/kungulli1.jpg[/img]
Kungulli mė i rėndė nė botė ėshtė kultivuar nė vitin 2007 nė Amerikė dhe ka pasur 766 kilogramė. Sa pėr krahasim, kungujt mesatar peshojnė rreth dy kilogramė dhe nevojiten tre muaj pėr kultivimin e tyre.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3687
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi