Inflacioni nė Britaninė e Madhe mė i madh nė 16 vitet e fundit

Shko poshtė

Inflacioni nė Britaninė e Madhe mė i madh nė 16 vitet e fundit

Mesazh  Egzonho prej Tue Oct 14, 2008 9:23 pm

[b]Inflacioni nė Britaninė e Madhe mė i madh nė 16 vitet e fundit [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.1014072650975_m.jpg[/img]
Inflacioni nė Britaninė e Madhe nė fund tė shtatorit ka arritur 5,2 pėr qind, kumtoi sot Statistika shtetėrore, duke sqaruar se bėhet fjalė pėr nivel mė tė madh inflator nė 16 vitet e fundit, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Londra. [/b]
Nė fund tė gushtit inflacioni ka arritur 4,7 pėr qind. Qeveria britanike parashikonte qė inflacioni nė vend tė mos jetė mė i lartė se dy pėr qind.
Si shkak kryesor pėr kėrcimin kaq tė lartė tė inflacionit, mė tė madh nga viti 1992, theksohet shtrenjtimi i gazit pėr plot 50 pėr qind, i energjisė elektrike pėr 30 pėr qind, si dhe rritja e ēmimeve e produkteve kryesore ushqimore.
Ekspertėt ekonomikė britanikė thonė se inflacioni me rritjen e kėtillė "me siguri e ka arritur majėn e vet".
Parashikimi i kėtillė shpjegohet me stagnimin e vėrejtur tė rritjes sė ēmimeve tė ushqimit mes gushtit dhe shtatorit, si dhe me lirimin e naftės dhe benzinės.
Si faktor qetėsues, i cili do tė mund tė ndihmojė pėr frenimin e inflacionit sqarohet vendimi i Bankės qendrore i Britanisė sė Madhe qė ta zvogėlojė kamatėn bazė pėr 0,5 pėr qind javėn e kaluar. Nė Londėr pritet kjo tė pėrsėritet edhe njė herė nė muajin e ardhshėm.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3687
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi