Kosova merr pjesė nė mbledhjen e FMN-sė

Shko poshtė

Kosova merr pjesė nė mbledhjen e FMN-sė

Mesazh  Egzonho prej Tue Oct 14, 2008 3:37 pm

[b]Kosova merr pjesė nė mbledhjen e FMN-sė [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.1014045646367_m.jpg[/img]
Nė kuadėr tė takimeve tė vjeshtės, ose vjetore, tė Bankės Botėrore dhe Fondit Monetar Ndėrkombėtar qė po mbahen nė Washington, pėr herė tė parė kėtė vit, i ftuar nė cilėsinė e vėzhguesit, edhe njė delegacion i Republikės sė Kosovės, i kryesuar nga ministri i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala.[/b]
Kosova ka bėrė kėrkesėn zyrtare pėr t'u anėtarėsuar nė kėto organizata financiare ndėrkombėtare, dhe sipas ministrit Shala, anėtarėsimi mund tė bėhet qysh nė pjesėn e parė tė vitit tė ardhshėm.
E gjithė procedura e anėtarėsimit merr tė paktėn prej gjashtė deri nė nėntė muaj, ndėrkaq nga mesi i korrikut tė dyja institucionet konfirmuan marrjen e aplikacionit nga Kosova.
Me qėllim tė lehtėsimit dhe pėrshpejtimit tė anėtarėsimit, gjatė qėndrimit nė Washington, delegacioni i Kosovės ka zhvilluar takime me zyrtarė tė Bankės Botėrore dhe tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar, si dhe me pėrfaqėsues delegacionesh qė janė tė rėndėsishėm nė vendimin mbi anėtarėsimin e Kosovės.
FMN-ja ka 185 Guvernatorė, sa ka edhe vende anėtare dhe njė vend i ri anėtarėsohet me shumicėn e votave tė guvernatorėve.
Fuqinė votuese me shumicė nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankėn Botėrore e kanė vendet perėndimore, shumica e tė cilave edhe e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.
Anėtarėsimi paraprak nė FMN ėshtė kusht pėr t'u anėtarėsuar nė Bankėn Botėrore.
Nė nėntor pritet tė krijohet njė komision pėr anėtarėsim, i cili do tė paraqesė raportin para Bordit tė guvernatorėve tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar mbi kuotėn dhe aksionet e Kosovės, qė janė si parakusht pėr anėtarėsim.
Anėtarėsimi nė FMN dhe nė Bankėn Botėrore nuk kushtėzohet me anėtarėsim paraprak nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3687
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi