Vazhdon greva e punėtorėve shėndetėsorė nė vend

Shko poshtė

Vazhdon greva e punėtorėve shėndetėsorė nė vend

Mesazh  Egzonho prej Tue Oct 14, 2008 3:36 pm

[b]Vazhdon greva e punėtorėve shėndetėsorė nė vend [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.1014051652504_m.jpg[/img]
Greva e pėrgjithshme e punėtorėve shėndetėsor tė Kosovės po vazhdon edhe sot, pas dėshtimit tė pėrpjekjeve pėr arritjen e marrėveshjes mes sindikalistėve dhe zyrtarėve qeveritarė, pėr rritjen e pagave dhe pėrmirėsimin e kushteve ligjore e teknike tė punės pėr sektorin e shėndetėsisė. [/b]
Sindikata kėrkon rritjen e pagave pėr 50 pėr qind, miratimin e ligjin pėr punėn dhe sigurimin shėndetėsor si dhe beneficione tjera gjatė orarit tė punės.
Ndryshe, Kolegjiumi Profesional i QKUK-sė, ku ka marrė pjesė edhe kryetari i Sindikatės sė QKUK-sė, ka vendosur dje qė tė gjitha rasteve tė karakterit emergjent, t’iu jepet ndihma adekuate shėndetėsore dhe se nė rast nevoje nė Qendrėn Emergjente, tė mobilizohen ekipet shtesė, nė mėnyrė qė t’iu ofrohet ndihma e nevojshme tė gjithė pacientėve.
Po ashtu ėshtė vendosur qė gjatė kohės sė grevės, ēdo ditė tė mblidhet Konsiliumi i kirurgėve i cili nė bashkėpunim me anesteziologėt do tė vendosė pėr rastet emergjente qė kanė nevojė pėr ndėrhyrje kirurgjikale.
Po ashtu dy sallat operative nė Qendrėn Emergjente janė funksionale, ndėrsa nė rast nevoje do mobilizohen mjekė, infermiere dhe instrumentalė shtesė.
Deri nė mesditėn e djeshme nė Qendrėn Emergjente, janė trajtuar 30 pacientė. 7 prej tyre raste ortopedike, 6 internistike, 6 intervenime nė sallėn e vogėl, 8 raste kirurgjike, 3 reanimime, thuhet nė njė njoftim pėr opinion, tė nėnshkruar nga Zėdhėnėsi i QKUK-sė, Shpend Fazliu.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3689
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi