10 mijė punėtorė tė administratės paralajmrojnė grevė

Shko poshtė

10 mijė punėtorė tė administratės paralajmrojnė grevė

Mesazh  Egzonho prej Tue Oct 14, 2008 3:35 pm

[b]10 mijė punėtorė tė administratės paralajmrojnė grevė [/b]

[b][img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.1014052147948_m.jpg[/img]
Sindikalistėt e administratės publike tė Kosovės, thane tė martėn se nėse deri mė 3 nėntor nuk bėhet nivelimi i pagave me standardet e jetesės, atėherė do tė hyjnė nė grevė nė vendin e punės mbi 10 mijė punonjės administrativė.[/b]
Sindikata e Pavarur e Administratės Publike, nė njė takim qė mbajti tė martėn nė Prishtinė, ka hartuar kėrkesat tė cilat kanė tė bėjnė me nivelizimin e pagave tė punonjėsve tė Administratės Publike tė Kosovės nė pėrputhje me koston e jetesės.
Kryetari i SPAK-sė, Ndue Kalaj tha nė njė konferencė me gazetarė se ata kėrkojnė edhe pagesėn e stazhit tė punės konform Kontratės sė Pėrgjithshme Kolektive dhe sigurimin e ushqimit cilėsor apo definimin e shumės prej 3 euro pėr njė shujtė. Sipas tij, nėpunėsit e administratės shtetėrore janė kategoria e punonjėsve mė tė papėrfillurit, mė tė dėmtuarit dhe me gjendjen mė tė rėndė ekonomike qė financohen nga buxheti i Kosovės.
Ai tha se tash nėntė vjet pas luftės nuk ka asnjė ndryshim nė tė ardhurat e tyre, qysh pas luftės kur ju ėshtė pėrcaktuar paga atyre me kualifikim tė mesėm 121 €, me kualifikim tė lartė 151 €, dhe shėrbyesve me kualifikim superior 179 €.
“Qeveria po gjen para pėr kategori tjera, ndėrkaq pėr ne nuk po gjen, atėherė do tė fillojmė me grevė nė vendin e punės”, tha ai, duke shtuar se ka nėntė vjet qė ju dėrgojmė kėrkesa qeverisė pėr takime, por qė nuk kanė pasur sukses.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3687
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi