Dėgjimi me zė tė lartė i muzikės shkakton humbjen e dėgjimit

Shko poshtė

Dėgjimi me zė tė lartė i muzikės shkakton humbjen e dėgjimit

Mesazh  Egzonho prej Mon Oct 13, 2008 8:52 pm

[b]Dėgjimi me zė tė lartė i muzikės shkakton humbjen e dėgjimit [/b]

[b] [img(210,210)]http://www.telegrafi.com/fo/tekno/f.1013060242331_m.jpg[/img]
Nėntė ekspertė nga Kėshilli evropian pėr identifikimin e kėrcėnimeve tė reja mjekėsore ndaj njerėzimit kanė konfirmuar atė qė mendja e shėndoshė i thotė secilit pronar tė audio player-ėve, dėgjimi me zė tė lartė i muzikės mund tė sjell deri tek dėmtimi serioz i shqisės sė dėgjimit.[/b]
Personat tė cilėt gjatė ēdo jave vetėm pesė orė dėgjojnė muzikė me zė tė lartė nė audio player-ėt e tyre mobil sigurisht dėmtojnė pėrgjithmonė shqisėn e tyre tė dėgjimit. Kėtė tė dhėnė e ka publikuar Kėshilli nėntė-anėtarėsh shkencor pėr kėrcėnimet ekzistuese mjekėsore dhe ato qė priten tė vijnė nga zbulimet e mėtutjeshme i cili ka theksuar se dėmtimet tė cilat i bėhen dėgjimit tek personat e rinj mund tė vėrehen vetėm nė moshė mė tė vjetėr.

Nga ana tjetėr, studimi i njėjtė ka dėshmuar qė dėgjimi i pajisjeve mobile audio mund tė jetė veēanėrisht i dobishėm gjatė kryerjes sė punėve tė mėrzitshme apo atyre qė pėrsėriten nė detyra tė caktuara, por ka tėrhequr vėmendjen se dėgjimi i muzikės nė kėtė mėnyrė mund tė jetė potencialisht i rrezikshėm gjatė kryerjes sė punėve qė lypin shumė pėrqendrim.

Sido qė tė jetė, sigurisht edhe adhuruesve mė tė flaktė tė ‘muzikės nė lėvizje” u ėshtė e qartė se dėgjimi i muzikės nuk mund tė jetė i mirė pėr shėndet, e kėtė tash e kanė dėshmuar edhe shkencėtarėt.
avatar
Egzonho
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 144
Nofka juaj : Xonore
Reputation : 0
Pikėt : 3538
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi