Si Ta krijojm Nje Radio Online

Shko poshtė

Si Ta krijojm Nje Radio Online

Mesazh  gb-2x prej Sun Oct 12, 2008 8:25 pm

[color:0e20=blue][b]1. Duhet te keni te instaluar Windows XP professional
2. Duhet te keni lidhje interneti 24 ore (broadband per mbi 100 degjues)
3. IIS Services te instaluar - nese nuk dini se si instalohet IIS Services ja nje sqarim:
Shkoni ne Start -> kliko Control Panel -> pastaj Add/Remove Programs -> ne fund Add/Remove Windows Components.
Pastaj shkoni ku shkruan "Internet Information Services" dhe klikoni "details" dhe zgjedhni "world wide web service" dhe kliko OK dhe prit te instalohet (duhet te keni cd-ne e Windows XP Professional te vendosur ne cd-room)
4. Duhet te keni IP statike
5. Duhet te keni te instaluar Winamp-in [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]shkojme te shkarkojme "Shoutcast Server" ne: <[/b][/color][url=http://www.shoutcast.com/downloads/sc1-9-5/shoutcast-1-9-5-windows.exe][color:0e20=blue][b]http://www.shoutcast.com/downloads/sc1-9-5/shoutcast-1-9-5-windows.exe[/b][/color][/url][color:0e20=blue][b]>
pasi te mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme. [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]pastaj shkojme e shkarkojme "Shoutcast DJ DSP" ne: <[/b][/color][url=http://www.shoutcast.com/downloads/shoutcast-dsp-1-8-2b-windows.exe][color:0e20=blue][b]http://www.shoutcast.com/downloads/shoutcast-dsp-1-8-2b-windows.exe[/b][/color][/url][color:0e20=blue][b]>
pasi te mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme. [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]Shkojme te konfigurojme Shoutcast Serverin: kliko My Computer -> pastaj C: -> me vone Program Files -> kerko Shoutcast > dhe ne fund sc_serv.ini
sc_serv.ini e hapim me wordpad [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]hapet nje tekst:
e gjejme ku shkruan maxuser=32
numrin 32 e ndryshojm e bejme 100 [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]pastaj e gjejme ku shkruan password=changeme
changeme e ndryshojme dhe beni si te doni por nuk duhet ta haroni se do na duhet me vone. [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]pastaj e gjejme ku shkruan portbase=8000
8000 duhet ndryshuar ne 8015 [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]e bejme "Save" dhe i mbyllim te gjitha dritaret. [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]tani shkojme ne: Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) dhe e leme te hapur. [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]Shkojme tek winamp-i klikojme me anen e djathte diku lart
shkojme tek options -> preferences dhe hapet nje dritare pastaj shkojme tek: Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll] [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]hapet nje dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source" [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]shkojme tek "output":
poshte shkruan "address" dhe shkruani IP statike tuajen
tek "port" shkruani 8015
tek "password" shkruani passwordin e njejte qe e ndryshuam pak me pare
tek "encoder" zgjidhni 1
tek "reconnection timeout" shkruani 0
pastaj shkojme ne "yellowpages" dhe shkruajm sipas deshires. [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]shkojme tek butoni tjeter "encoder":
tek "encoder type" zgjedhim mp3 encoder
tek "encoder settings" zgjedhim 24kbps, 22.050khz, mono [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]shkojme tek butoni tjeter input:
ketu zgjedhim nese duam te leshojme muzike nga soundcard-i apo winampi [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]shkojme perseri tek "output" butoni dhe e bejme "connect"
mos harroni IP tuaj dhe passowrdin. [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]dhe urraa e hapet nje radio online [/b][/color]
[color:0e20=blue][b]per ta vertetuar se a punon hapim Internet Explorerin dhe shkruani IP statike tuaj dhe porten (pershembull 65.168.255.21:8014). [/b][/color]

gb-2x
Fillestar/e
Fillestar/e

Numri i postimeve : 11
Nofka juaj : xh!b1
Reputation : 0
Pikėt : 3538
Registration date : 12/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi