Zbulohet ‘armiku’ i leximit

Shko poshtė

Zbulohet ‘armiku’ i leximit

Mesazh  GenTToGolD prej Sun Oct 12, 2008 7:28 pm

[b]Zbulohet ‘armiku’ i leximit[/b]

[img]http://www.shqipmedia.com/wp-content/uploads/2008/10/lexim.jpg[/img]

[b]Njė grup studiuesish tė Universitetit tė Oxford kanė zbuluar njė variant tė gjenetikės qė bėn mė tė vėshtirė leximin pėr personat qė nuk janė tė dhėnė pėr kėtė.[/b]
Varianti ėshtė i pranishėm nė njė nga shtatė persona. Sipas studimeve tė fundit britanike, ai qė e zotėron kėtė gjen merr rezultate mė tė kėqija nė
provat e leximit.
Por mos u frikėsoni, ky variant nuk influencon nė inteligjencėn tuaj.
Nė tė kaluarėn ishin identifikuar tė paktėn gjashtė gjene qė
mendohej se shkaktonte paaftėsinė pėr tė lexuar. Mė i mundshmi ishte
gjeni KIAA0319, nė kromozomin e gjashtė.
Nė kėrkimet e tyre studiuesit kanė analizuar raportin mes njė pjese
tė vecantė tė ADN-sė dhe aftėsisė pėr tė zotėruar fjalėt e shkruara,
duke vėnė nė test njė kampion me 6 mijė fėmijė nga 7-9 vjec.
“Pėrgjithėsisht – shpjegojn njė prej studiueseve, Paracchini – kush e
zotėron kėtė gjen ka mundėsinė pėr tė marrė rezulate jo tė mira nė
testet e Letėrsisė. Por ėshtė e rėndėsishm tė cilėsohet, se kjo ėshtė
vetėm pėr sa i pėrket kėtij tipari tė vecantė, dhe nuk ve nė diskutim
inteligjencėn”.
Ky variant gjenetik ėshtė pak a shumė si frenat e makinės dhe meret vetėm me punėn e tij ndėrsa fetusi rritet.
“Ėshtė vetėm njė pjesė e zbuluar qė shpjegon se pse disa persona
janė mė pak tė aftė pėr tė lexuar, - kanė shpjeguar studiuesit, -
arsyet e tjera jemi duke i studiuar pėr tė ardhur nė njė rezultat mė tė
qartė”.

_________________
[b]www.Studentet-KS.TK
Info:genttogold@hotmail.com[/b]
avatar
GenTToGolD
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 280
Nofka juaj : GenTi
Reputation : 0
Pikėt : 3570
Registration date : 12/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi