Celulari i ri do tė hap dyert e automjetit

Shko poshtė

Celulari i ri do tė hap dyert e automjetit

Mesazh  GenTToGolD prej Sun Oct 12, 2008 2:17 pm

[center][color:6ad6=#505050][font:6ad6=Arial]
[color:6ad6=#000000][font:6ad6=Arial][b]Celulari i ri do tė hap dyert e automjetit[/b][/font][/color][/font][/color][/center]
[img]http://www.shqipmedia.com/wp-content/uploads/2008/09/celulari1.jpg[/img]
[color:6ad6=#505050][font:6ad6=Arial]
Telefoni i ri celular japonez automatikisht do tė hap dyert e automjeteve tė pronarėve tė tyre dhe vozitėsit do tė mund tė ndezin motorin pa pėrdorur ēelėsin.
Telefoni ėshtė produkt i kompanisė Sharp Corp, ndėrsa gjatė pėrpunimit tė tij ėshtė pėrdorur teknologjia tė cilėn mė herėt e ka zhvilluar kompania Nissan Motor.
Kjo teknologji e cila ėshtė emėruar “Ēelėsi inteligjent” i mundėson vozitėsit qė tė hyj nė automjet dhe tė ndez motorin pa pasur nevojė tė pėrdorė ēelėsin.
Sistemi i ashtuquajtur i ndjeshmėrisė, me tė cilin, siē porosisin nga Nissan, janė pajisur mbi njė milion automjete nė Japoni, mundėson kėto veprime “abrakadabra”. Nė fakt, kur ēelėsi pėrkatės ėshtė nė afėrsi, sistemi “e ndjen” praninė e tij dhe automatikisht hap dyert, qė pasi tė futet ēelėsi nė brendėsinė e automjetit tė ndez edhe motorin.
Telefoni japonez ėshtė i bazuar pikėrisht nė teknologjinė e pėrmendur, dhe ky sistem do tė mund tė punojė nė rrjetin e operatorit mė tė madh tė telefonisė mobile nė Japoni NTT DoCoMo Inc, njofton AP.
Nga kompania Sharp porosisin qė telefoni dhe teknologjia do tė paraqiten nė konferencėn e madhe tė teknologjive CEATEC, mbajtja e sė cilės ėshtė paralajmėruar pėr javėn e ardhshme nė Japoni.
Paraqitja e “telefonit magjistar” nė treg pritet tė ndodhė nė pranverėn e vitit 2009.[/font][/color]

_________________
[b]www.Studentet-KS.TK
Info:genttogold@hotmail.com[/b]
avatar
GenTToGolD
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 280
Nofka juaj : GenTi
Reputation : 0
Pikėt : 3602
Registration date : 12/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi